DF40GB-36DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40GB-36DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40GB-36DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40GB-36DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GB-36DP-0.4V(51)
Description
PLUG, 0.4MM PITCH, 3.5MM HEIGHT,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Positions
36
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Pitch
0.016" (0.40mm)
Series
Number of Rows
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)