DF40C-120DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF40C-120DP-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF40C-120DP-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF40C-120DP-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40C-120DP-0.4V(51)
Description
PLUG, 0.4MM PITCH, 1.5MM HEIGHT,
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40C-120DP-0.4V(51) Models
Category
Number of Positions
120
Pitch
0.016" (0.40mm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.045" (1.14mm)