DF3EA-10P-2V(51)
DigiKey Part Number
H125458TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125458CT-ND - Cut Tape (CT)
H125458DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF3EA-10P-2V(51)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF3EA-10P-2V(51) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Series
Contact Shape
Circular
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250VAC
Mounting Type
Mated Stacking Heights
7.5mm, 7.7mm, 8.4mm