DF37NB-50DS-0.4V(51) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 706
Datasheet
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF37NB-50DS-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF37NB-50DS-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-50DS-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF37NB-50DS-0.4V(51) Models
Mated Stacking Heights
0.98mm
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)