DF37NB-30DS-0.4V(74) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 822
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Image for DF37NB-30DS-0.4V(74) is not available
DF37NB-30DS-0.4V(74)
DigiKey Part Number
DF37NB-30DS-0.4V(74)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-30DS-0.4V(74)
Description
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37NB-30DS-0.4V(74) Models
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)