DF37C-40DP-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H11845TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11845CT-ND - Cut Tape (CT)
H11845DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37C-40DP-0.4V(53)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37C-40DP-0.4V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.98mm
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)