DF36A-45S-0.4V(55) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 3,369
Datasheet
DF36A-45S-0.4V(55)
DigiKey Part Number
DF36A-45S-0.4V(55)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF36A-45S-0.4V(55)
Description
CONN RCPT 45POS 0.016 GOLD SMD
Detailed Description
45 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
DF36A-45S-0.4V(55) Models
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Voltage Rating
30VAC