DF36A-45S-0.4V(51)
DigiKey Part Number
26-DF36A-45S-0.4V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF36A-45S-0.4V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF36A-45S-0.4V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF36A-45S-0.4V(51)
Description
CONN RCPT 45POS 0.016 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45 Position Receptacle Connector 0.016" (0.40mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF36A-45S-0.4V(51) Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
12.0µin (0.30µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Center Strip Contact
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Cable/Wire
Features
Metal Cover, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
Varies by Wire Gauge
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
30VAC