DF30RC-40DP-0.4V(81)
DigiKey Part Number
26-DF30RC-40DP-0.4V(81)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF30RC-40DP-0.4V(81)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF30RC-40DP-0.4V(81)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30RC-40DP-0.4V(81)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF30RC-40DP-0.4V(81) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)