Image for DF30FC-44DS-0.4V(81) is not available
DF30FC-44DS-0.4V(81)
DigiKey Part Number
DF30FC-44DS-0.4V(81)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30FC-44DS-0.4V(81)
Description
CONN RCPT 44POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF30FC-44DS-0.4V(81) Models
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.035" (0.88mm)
Number of Positions
44
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)