DF30FC-40DP-0.4V(81) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 3,416
Datasheet
40 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF30FC-40DP-0.4V(81)
DigiKey Part Number
DF30FC-40DP-0.4V(81)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF30FC-40DP-0.4V(81)
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
0.9mm
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Number of Positions
40
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)