DF23C-10DP-0.5V(92)
DigiKey Part Number
H121938TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121938CT-ND - Cut Tape (CT)
H121938DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF23C-10DP-0.5V(92)
Description
CONN PLUG 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF23C-10DP-0.5V(92) Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Active
Mated Stacking Heights
1.5mm
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.047" (1.20mm)