DF19G-30P-1H(52)
DigiKey Part Number
26-DF19G-30P-1H(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF19G-30P-1H(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF19G-30P-1H(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF19G-30P-1H(52)
Description
CONN HEADER SMD R/A 30POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 30 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
DF19G-30P-1H(52) Models
Category
Mounting Type
Mfr
Termination
Solder
Series
Fastening Type
Friction Lock
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Male Pin
Features
Glow Wire Compliant, Shielded, Solder Retention
Pitch - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
1
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100V