DF14A-5P-1.25H(56) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 230
Datasheet
Connector Header Surface Mount, Right Angle 5 position 0.049" (1.25mm)
DF14A-5P-1.25H(56)
DigiKey Part Number
H10345TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14A-5P-1.25H(56)
Description
CONN HEADER SMD R/A 5POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF14A-5P-1.25H(56) Models
Category
Contact Length - Mating
0.086" (2.20mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin-Copper
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150V