DF14-25P-1.25H(22)
DigiKey Part Number
26-DF14-25P-1.25H(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF14-25P-1.25H(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF14-25P-1.25H(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14-25P-1.25H(22)
Description
CONN HEADER SMD R/A 25POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 25 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF14-25P-1.25H(22) Models
Category
Contact Length - Mating
0.086" (2.20mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150VAC