Image for DF13EA-40DP-1.25V(84) is not available
DF13EA-40DP-1.25V(84)
DigiKey Part Number
26-DF13EA-40DP-1.25V(84)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13EA-40DP-1.25V(84)
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.049" (1.25mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact