DF13EA-20DP-1.25V(22)
DigiKey Part Number
26-DF13EA-20DP-1.25V(22)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF13EA-20DP-1.25V(22)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF13EA-20DP-1.25V(22)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13EA-20DP-1.25V(22)
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF13EA-20DP-1.25V(22) Models
Category
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact