DF13C-8P-1.25V(21) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF13C-8P-1.25V(21) |
Description | CONN HEADER SMD 8POS 1.25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 8 position 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF13C-8P-1.25V(21) Models |
Category | Insulation Height 0.189" (4.80mm) |
Mfr | Contact Shape Square |
Series | Contact Finish - Mating Tin |
Part Status Active | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Number of Rows 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Beige |
Style | Current Rating (Amps) 1A |
Shrouding Shrouded - 3 Wall | Voltage Rating 150V |
Mounting Type | Mated Stacking Heights 5.8mm |