DF13C-2P-1.25V(51)
DF13C-2P-1.25V(51)
DF13C-2P-1.25V(51)
DigiKey Part Number
H125744TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125744CT-ND - Cut Tape (CT)
H125744DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13C-2P-1.25V(51)
Description
CONN HEADER SMD 2POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 2 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13C-2P-1.25V(51) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
5.8mm