DF13A-6P-1.25H(50) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 80
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 58,771
Datasheet
Connector Header Surface Mount, Right Angle 6 position 0.049" (1.25mm)
A22R-FG-A
DF13A-6P-1.25H(50)
DigiKey Part Number
H3384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13A-6P-1.25H(50)
Description
CONN HEADER SMD R/A 6POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
Features
Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V