DF13-6P-1.25V(76)
DigiKey Part Number
H126413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-6P-1.25V(76)
Description
CONN HEADER SMD 6POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 6 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF13-6P-1.25V(76) Models
Category
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
150V