DF13-14P-1.25H(21)
DigiKey Part Number
H125975TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125975CT-ND - Cut Tape (CT)
H125975DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-14P-1.25H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 14 position 0.049" (1.25mm)
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Tin
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V