DF12NB-60DS-0.5V(51)
DigiKey Part Number
26-DF12NB-60DS-0.5V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF12NB-60DS-0.5V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF12NB-60DS-0.5V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF12NB-60DS-0.5V(51)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF12NB-60DS-0.5V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
3.5mm, 4mm, 5mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)