DF12NB-20DS-0.5V(51)
DigiKey Part Number
26-DF12NB-20DS-0.5V(51)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF12NB-20DS-0.5V(51)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF12NB-20DS-0.5V(51)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF12NB-20DS-0.5V(51)
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF12NB-20DS-0.5V(51) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
3.5mm, 4mm, 5mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)