DF11CZ-18DS-2V(52)
DigiKey Part Number
26-DF11CZ-18DS-2V(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF11CZ-18DS-2V(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF11CZ-18DS-2V(52)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF11CZ-18DS-2V(52)
Description
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD
Detailed Description
18 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF11CZ-18DS-2V(52) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Insulation Height
0.234" (5.95mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
7.55mm, 8.2mm
Style
Board to Board or Cable
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
250V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)