CR22-20D-2.54DS(70)
DigiKey Part Number
H122579-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR22-20D-2.54DS(70)
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR22-20D-2.54DS(70) Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Color
Black
Gender
Female
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.128" (3.30mm) Dia
Number of Positions
20
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Card Thickness
0.063" (1.60mm)
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)