C.FLJ-H2.4P
DigiKey Part Number
26-C.FLJ-H2.4P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C.FLJ-H2.4P
Description
COAX ADAPT C.FL TO 2.4MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector C.FL Jack, Male Pin To 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin 50 Ohms
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C.FLJ-H2.4P Models
Category
Style
Straight
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Snap-On, Threaded
Packaging
Bag
Frequency - Max
30 GHz
Part Status
Active
Center Contact Plating
Gold
Adapter Type
Plug to Jack
Body Material
Stainless Steel
Conversion Type
Between Series
Center Contact Material
Phosphor Bronze
Adapter Series
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Center Gender
Female to Male
Mating Cycles
20
Convert From (Adapter End)
C.FL Jack, Male Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Convert To (Adapter End)
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Plug, Male Pin
Base Product Number
Impedance
50 Ohms