BM29B-6DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
26-BM29B-6DP/2-0.35V(53)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BM29B-6DP/2-0.35V(53)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BM29B-6DP/2-0.35V(53)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM29B-6DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR 8POS (6+2 PWR) SMD
Detailed Description
8 (6 + 2 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BM29B-6DP/2-0.35V(53) Models
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights
0.6mm
Height Above Board
0.016" (0.41mm)
Number of Positions
8 (6 + 2 Power)
Base Product Number
Pitch
0.014" (0.35mm)