BM28B0.6-20DP/2-0.35V(53)
DigiKey Part Number
H125590TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125590CT-ND - Cut Tape (CT)
H125590DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM28B0.6-20DP/2-0.35V(53)
Description
CONN HDR 20POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BM28B0.6-20DP/2-0.35V(53) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Digi-Reel®
Contact Finish
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.018" (0.46mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)