BM24-10DP/2-0.35V(53) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BM24-10DP/2-0.35V(53) |
Description | CONN HDR 10POS SMD GOLD |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BM24-10DP/2-0.35V(53) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Last Time Buy | Mated Stacking Heights 0.8mm |
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts | Height Above Board 0.026" (0.65mm) |
Number of Positions 12 (10 + 2 Power) | Base Product Number |
Pitch 0.014" (0.35mm) |