BK22C07-4DP/2-0.4V(800)
DigiKey Part Number
26-BK22C07-4DP/2-0.4V(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BK22C07-4DP/2-0.4V(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BK22C07-4DP/2-0.4V(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK22C07-4DP/2-0.4V(800)
Description
PLUG, 4POS., 0.4MM PITCH, 15A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 (4 + 2 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.7mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.024" (0.61mm)
Number of Positions
6 (4 + 2 Power)
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)