BF4-RX-14DS-0.5V(10)
DigiKey Part Number
BF4-RX-14DS-0.5V(10)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF4-RX-14DS-0.5V(10)
Description
BF4MC-RX PLUG 14 POS
Detailed Description
14 Position Connector Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BF4-RX-14DS-0.5V(10) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Number of Positions
14
Height Above Board
0.058" (1.48mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)