A3B-32PA-2DS(51)
DigiKey Part Number
A3B-32PA-2DS(51)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3B-32PA-2DS(51)
Description
CONN HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 32 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3B-32PA-2DS(51) Models
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200VAC