A3A-14PA-2SV(71)
A3A-14PA-2SV(71)
A3A-14PA-2SV(71)
DigiKey Part Number
H10952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3A-14PA-2SV(71)
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 14 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A3A-14PA-2SV(71) Models
Category
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Mfr
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
6mm, 8.8mm