A3A-10PA-2SV(97)
DigiKey Part Number
H125928TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3A-10PA-2SV(97)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 10 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3A-10PA-2SV(97) Models
Category
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Mfr
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Brass
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch - Mating
Features
Board Guide
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Brown
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Style
Voltage Rating
200V
Shrouding
Unshrouded
Mated Stacking Heights
6mm, 8.8mm