A1A-10PA-2.54DS(71) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 16
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.100" (2.54mm)
A1A-10PA-2.54DS(71)
DigiKey Part Number
H125927-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A1A-10PA-2.54DS(71)
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A1A-10PA-2.54DS(71) Models
Category
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.200" (5.08mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200V