G125-22496F3-01-08-01
DigiKey Part Number
952-G125-22496F3-01-08-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-22496F3-01-08-01
Description
8+2 POS. FEMALE CABLE HOUSING, S
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 (8 + 2 Power) Rectangular Connectors - Housings Receptacle Green 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-22496F3-01-08-01 Models
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.049" (1.25mm)
Series
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Threaded
Connector Type
Color
Green
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Pitch
0.049" (1.25mm)