1589T48D116
DigiKey Part Number
1589T48D116-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1589T48D116
Description
POWER STRIP 48" 20A 16OUT 15'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Bench, Rack, Wall
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1589T48D116 Models
Category
Overload Protection
Circuit Breaker(s)
Manufacturer
Hammond Manufacturing
Connector - AC Input
NEMA L5-20P
Series
AC Outlets
16
Packaging
Bag
Connector - AC Output
NEMA 5-20R
Part Status
Active
Voltage - Input
120V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Aluminum
Mounting Type
Bench, Rack, Wall
Cord Length
15' (4.57m)
Current - Max
20A