GBEC208-4005B001C1AF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | GBEC208-4005B001C1AF |
Description | PITCH 1.27MM CONNETOR SMC Q TYPE |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 80 position 0.050" (1.27mm) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm) |
Series | Insulation Height 0.388" (9.86mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Square |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Gold |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 1.00µin (0.025µm) |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Positions | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Number of Rows 2 | Features Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 1.7A per Contact |