Image for 77PT36-01-1-10S is not available
77PT36-01-1-10S
DigiKey Part Number
136-77PT36-01-1-10S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77PT36-01-1-10S
Description
SWITCH ROTARY 10POS 50MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position SP10T 50mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount, Through Hole
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
7.98mm
Part Status
Active
Angle of Throw
36°
Number of Positions
10
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Index Stops
Continuous
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
PC Pin
Circuit per Deck
SP10T
Depth Behind Panel
4.57mm
Contact Timing
Shorting (MBB)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 9.53mm Dia
Current Rating (Amps)
50mA (AC/DC)