53M15-01-1-16S
DigiKey Part Number
53M15-01-1-16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
53M15-01-1-16S
Description
SWITCH ROTARY 16POS 250MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 16 Position SP16T 250mA (AC/DC) 115 VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
53M15-01-1-16S Models
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
30 V
Series
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
11.10mm
Part Status
Active
Angle of Throw
15°
Number of Positions
16
Contact Material
Silver Alloy
Index Stops
Fixed
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
SP16T
Depth Behind Panel
23.27mm
Contact Timing
Shorting (MBB)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
250mA (AC/DC)