51KM30-01-1-12N
DigiKey Part Number
51KM30-01-1-12N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51KM30-01-1-12N
Description
SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 12 Position SP12T 150mA (AC), 200mA (DC) 115 VAC Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
150mA (AC), 200mA (DC)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Part Status
Active
Actuator Length
9.53mm
Number of Positions
12
Angle of Throw
30°
Index Stops
Continuous
Contact Finish
Gold
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
SP12T
Depth Behind Panel
18.77mm