51A22-01-1-16N
DigiKey Part Number
GH7686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
51A22-01-1-16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 16 Position SP16T 150mA (AC), 200mA (DC) 115 VAC Panel Mount
Category
Voltage Rating - AC
115 V
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Flatted (3.17mm Dia)
Packaging
Bulk
Actuator Length
9.53mm
Part Status
Active
Angle of Throw
22.5°
Number of Positions
16
Contact Finish
Gold
Index Stops
Continuous
Mounting Type
Panel Mount
Number of Decks
1
Termination Style
Solder Lug
Number of Poles per Deck
1
Depth Behind Panel
18.77mm
Circuit per Deck
SP16T
Panel Cutout Dimensions
Circular - 6.45mm Dia
Contact Timing
Non-Shorting (BBM)
Base Product Number
Current Rating (Amps)
150mA (AC), 200mA (DC)