BGC-D40-22-4-002 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Glass Acoustic Innovations Co. Ltd.
In Stock: 185
Datasheet
4 Ohms General Purpose Speaker 5 W 10 Hz ~ 20 kHz Top Round
BGC-D40-22-4-002
Glass Acoustic Innovations Co., Ltd (GAIT) glass diaphragm speakers
BGC-D40-22-4-002
DigiKey Part Number
2055-BGC-D40-22-4-002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BGC-D40-22-4-002
Description
SPEAKER 4OHM 5W TOP PORT 83DB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Power - Rated
5 W
Packaging
Box
Power - Max
15 W
Part Status
Obsolete
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Glass Composite
Frequency Range
10 Hz ~ 20 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Impedance
4 Ohms
Termination
Solder Eyelet
Efficiency - dBA
83.00
Size / Dimension
1.567" Dia (39.80mm)
Efficiency - Testing
500mm
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)