FFC2A33-34-T-R
DigiKey Part Number
2073-FFC2A33-34-T-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A33-34-T-R
Description
CONN FFC VERT 34POS 0.5MM SMD
Detailed Description
34 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2A33-34-T-R Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
34
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.177" (4.50mm)