FFC2A33-17-T-R
DigiKey Part Number
2073-FFC2A33-17-T-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A33-17-T-R
Description
CONN FFC VERT 17POS 0.5MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFC2A33-17-T-R Models
Category
Cable End Type
Tapered
Manufacturer
GCT
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Pick and Place Cap, Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
17
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Housing Color
Natural
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.177" (4.50mm)