BG125-10-A-1-1-0440-N-D
DigiKey Part Number
2073-BG125-10-A-1-1-0440-N-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BG125-10-A-1-1-0440-N-D
Description
10W, 2.54MM PITCH SOCKET, SIL, S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BG125-10-A-1-1-0440-N-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Packaging
Tube
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A per Contact