BF060-20A-B-0200-0280-0305-L-D
DigiKey Part Number
2073-BF060-20A-B-0200-0280-0305-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BF060-20A-B-0200-0280-0305-L-D
Description
20POS, 2MM PITCH PIN HDR, DIL, T
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
BF060-20A-B-0200-0280-0305-L-D Models
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.80mm)
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact