BC085-14-A-0390-L-D
DigiKey Part Number
2073-BC085-14-A-0390-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC085-14-A-0390-L-D
Description
14W, 1.0MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Detailed Description
14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BC085-14-A-0390-L-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Number of Positions
Features
Pick and Place
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
250VAC/DC
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)