BC084-14-A-0390-L-C
DigiKey Part Number
2073-BC084-14-A-0390-L-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-BC084-14-A-0390-L-CCT-ND - Cut Tape (CT)
2073-BC084-14-A-0390-L-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC084-14-A-0390-L-C
Description
CONN RCPT 14POS 0.039 GOLD SMD
Detailed Description
14 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
BC084-14-A-0390-L-C Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.089" (2.26mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Style
Board to Board
Features
Board Guide
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VAC/DC
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)